گزارش برگزاری اولین دوره کنفرانس شکست در تهران

با توجه به نقش کار آفرینی در رشد اقتصادی و اجتماعی کشور‌های توسعه یافته ، بررسی و تحلیل فرآیند کارآفرینی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و نقد عوامل موفقیت و شکست کمک شایانی به پیش برد موفق کارآفرینی، ایجاد فرصتهای شغلی جدید و خروج از وضعیت اقتصادی تک محصولی در کشور خواهد کرد.
کنفرانس شکست برای اولین بار بعد از برگزاری در کشورهای مختلف روز 23 مرداد در تهران برگزار شد. در این کنفرانس که با حضور مدیران ارشد، علاقمندان و اصحاب رسانه برپا شد، مدیران موفق به شرح تجارب خود و چگونگی رسیدن به موفقیت پرداختند. در ابتدای کنفرانس کاس فیلیپس که بیش از هفت سال است برگزار کننده رویدادهای مرتبط با استارتاپ است و خالق FailCon است، با اشاره به نقش تفکر در مورد ایده‌ای که می‌خواهیم انجام بدهیم گفت در سمینارهای شکست بر چالش‌هایی که کارآفرینان دارند تمرکز می‌شود.
بعد از صحبت‌های فیلیپس که از طریق اسکایپ انجام شد کاظم آیت اللهی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ضمن شرح چگونگی فعالیت تجاری خود، صحبت درباره شکست در ایران را نامانوس دانست و اظهار امیدواری کرد که با برگزاری کنفرانس‌ها و استارت آپ‌هایی این تابو برطرف شده و بتوانیم راحت‌تر درباره شکست صحبت نماییم. آیت اللهی تبادل نظر و در میان گذاشتن عدم توفیق‌ها با یکدیگر را از عوامل رسیدن به موفقیت دانست.
در ادامه کنفرانس، عطا خلیقی سیگارودی از موسسین پرشین بلاگ و ارانیکو، از تجارب خود گفت و اظهار داشت که پروژه‌های ماموریت گرا در بخش خصوصی بدون توجه به طرح کسب و کار موفق نخواهند شد و موسسان برای جذب سرمایه و مدیریت روابط بین سهام داران باید از قوانین و حقوق تجارت آگاهی کافی داشته باشند. سیگارودی از عوامل مهم موفقیت سرویس‌هایی با هدف عمومی را سهولت استفاده و درک نیاز مشتری دانست.
مدیر موفق بعدی که به شرح شکست خود و چگونگی کسب موفقیت صحبت کرد، امیر وهوشی، مدیرعامل شرکت رهنما (بییپ) بود. وهوشی اظهار داشت که جذب نیروی پاکباخته، نیروی انسانی که تنها به دلیل کسب درآمد کار نکند و دلسوز منافع شرکت باشد از لزومات رسیدن به موفقیت است. وی اضافه کرد که یک مدیر باید انگیزه فردی افراد شرکت را با انگیزه سازمان یکی نماید. مدیر عامل شرکت رهنما با تاکید بر اینکه باید در زندگی نگاهی قمارگونه به موفقیت داشته باشیم و اگر شکست خوردیم دوباره تلاش کنیم و صبور باشیم، نوآوری داشته باشیم و همچنین از صحبت درباره ایده جدیدمان نترسیم به سخنان خود پایان داد.
در ادامه شاهین طبری، رئیس هیئت مدیره گروه شرکت‌های‌ چارگون و شرکت خدمات مشتریان چارگون به شرح چگونگی تاسیس شرکت خود و ورود به تیم ملی پینت بال و کسب موفقیت در هر دو کار پرداخت.
سخنران بعدی مانی قاسمی از کارآفرینان جوان و موسس سایت دیجیاتو بود که دقت در بحث تجارت سازی قبل از شروع کار را لازم دانست و تاکید کرد که هیچگاه از شکست نباید ترسید. وی اظهار داشت که تا زمانیکه تجربه نکنیم و شکست نخوریم به موفقیت نخواهیم رسید.
سخنران بعدی هانیه یوسف پور، استاد دانشگاه و مشاور بیزینس بود که یادگیری از تجارب دیگران و اشتباهاتی که مرتکب شده‌اند را از جمله راه‌های رسیدن به موفقیت دانست. یوسف پور اظهار داشت که باید نوآوری داشته باشیم و وارد حواشی پیرامون خود نشویم. در ادامه کنفرانس زهرا جلیل ثانی از زنان کارآفرین و مدیر عامل شرکت بازرگانی مجلسی به شرح شکست خود و چگونگی کسب موفقیت پرداخت. جلیل ثانی با ابراز تاسف از اینکه همدردی و کار گروهی در جامعه امروز از بین رفته، پذیرش مسئولیت شکست خود و مسئولیت دهی کودکان به تناسب سن و تواناشان را از عوامل رسیدن به موفقیت دانست.
سهیل مظلوم، مدیر عامل كنسرسيوم فناوري اطلاعات و ارتباطات ايريانا دیگر سخنران این کنفرانس، طرحی را موفق دانست که در مکان و زمان مناسب به جامعه عرضه شود. وی تاکید نمود که برای رسیدن به موفقیت باید همیشه یک قدم از جامعه جلوتر باشیم و فکر و ایده نو داشته باشیم.
در پایان آیدین نامدار از مدرسان و مشاوران حوزه کسب و کار، به شرح دیدگاه خود از شکست پرداخت. نامدار طرحی را شکست خورده دانست که موسس آن مرده باشد. وی اظهار داشت که همیشه برای از نو ساختن و بهتر ساختن فرصت هست.

 

ویدیو و تصاویر این کنفرانس در روزهای آینده در سایت کنفرانس شکست و شبکه های اجتماعی منتشر خواهد شد.

7 درسی که من از استارتاپ شکست خورده‌ام گرفتم

من دیو گالانت (Dave Gallant) مربی و مشاور بازاریابی هستم. در ابتدا باید عنوان کنم که من قبلا یکی از بنیانگذاران یک استارتاپ شکست خورده بودم و به این موضوع افتخار میکنم.
آن موقع این اتفاق من را خیلی بیشتر از حدی که تصور می کردم تحت فشار قرار داد. اما درس هایی که من از آن اتفاق گرفتم بسیار سودمند و غیر قابل ارزش گذاری است. من علاقه دارم که این تجربیات را با دیگران به اشتراک بگذارم.

تجربیات استارتاپ من:
اول از همه لازم است توضیح دهم که من در آن زمان به صورت همزمان 3 شغل داشتم.
بله ، 3 شغل!
اما چرا؟
در آن زمان من تازه شروع به کار به عنوان مشاور در ظرفیت حرفه ای کرده بودم و همانطور که میدانید اینکه نام شما بر سر زبان ها بیفتد نیازمند گذر زمان است. برای همین من نیازمند یک شغل دوم بودم تا بتوانم هزینه هایم را تامین کنم و به همین خاطر شب ها در یک هتل مشغول به کار بودم.

برنامه روزانه من چیزی شبیه به این بود:
7 صبح: آمدن به خانه و خوابیدن
12 ظهر: بلند شدن از خواب و خوردن ناهار
1 ظهر – 9 شب: کار بر روی استارتاپ ، همچنین مشاوره بازاریابی
10 شب – 11 شب: آماده شدن و رفتن به محل هتل
11 شب – 7 صبح: کار در هتل

این برنامه هر روز تکرار میشد و من حدود 7 ماه به این شکل زندگی کردم و این سبک زندگی نزدیک بود من را بکشد! اما من لحظه ای از این وضعیت پشیمان نبودم.
شکست خوردن ارزشمند است حتی بسیار بیشتر از موفق شدن. زمانی که شما شکست میخورید مجبور می شوید از خود سوالات سختی بپرسید. چرا من شکست خوردم؟ آیا من به اندازه کافی تلاش نکردم؟ زمان بندی من اشتباه بود؟ شما مجبور به ارزیابی مجدد خود هستید. اولویت ها ، دلایل و انگیزه هایتان. بهتر از همه این است که به شما یاد می دهد دفعه بعدی چکاری را انجام ندهید.

7 درس گرفته شده از استارتاپ شکست خورده
من 7 درسی که در استارتاپ شکست خورده ام یاد گرفتم را برای شکا بازگو می‌کنم.

1- هیچ وقت فرض نکنید ، همیشه اعتبار سنجی کنید.

این خیلی مهم است. شما باید مطمئین شوید که محصول یا سرویس شما یک مشکل واقعی را حل می‌کند و آیا بازار هدف شما برای راه حلتان هزینه پرداخت می‌کند؟ به عنوان دیگر قبل از اینکه مبلغ زیادی پول هزینه کنید ایده خود را تست کنید.
زمانی که ما استارتاپمان را لانچ کردیم ما این کار را نکردیم. زیرا اعتبار سنجی بازار هدف ما مشکل بود (ما اینطور فکر می‌کردیم). بنابراین ما استارتاپمان را با امید اینکه در طول مسیر اعتبار سنجی خواهیم کرد راه اندازی کردیم. ایده بدی بود.

2- شریک خوب با ارزش‌تر از طلا است.

داشتن شریک مناسب خیلی مهم است. شریک من یک مکمل فوق العاده بود. دفعات زیادی بود که من میخواستم خودم را کنار بکشم اما اون به من کمک کرد. شما باید با همدیگر صادق باشید. این تجربه من بود.

3- همیشه یک شریک فنی داشته باشید.

به من اعتماد کنید، وقتی که در تیمتان یک نفر را با قدرت انجام کارهای فنی (توسعه دهنده نرم افزاری) نداشته باشید درست کردن کارها خیلی سخت است. خوشبختانه ما برای مدتی موفق به نگه داشتن یک توسعه دهنده قدرتمند شدیم اما به هر حال نداشتن یک نیروی فنی که جزو تیممان باشد ما را خیلی عقب انداخت.

4- شما انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به آنچه فکر میکنید دارید.

شاید اگر کسی به من میگفت شب ها در هتل کار میکند ، در روز 4 ساعت می‌خوابد و بقیه وقت روزانه اش  را مشاوره می‌دهد و همچین عضوی از یک استارتاپ است به او میگفتم که دیوانه است. من میدانم که انعطاف بالایی داشتم ، اما این موضوع واقعا من رو به جلو حرکت داد. هیچ وقت توانایی های خود را دست کم نگیرید.

5- هیچ وقت از اینکه نام خود را استارتاپ بنامید نترسید.

بنابر دلایلی زمانی که ما استارتاپمان را لانچ کردیم دلمان نمی‌خواست برچسب “استارتاپ” در کنار اسممان بخورد. در ابتدا استدلال ما این بود که اگر خود را استارتاپ بنامیم ، محصولمان کم ثبات و نا معتبر تلقی خواهد شد. چیزی که ما در شکستمان دیدیم این بود که مجبور به پشتیبانی بسیار بیشتر از یک استارتاپ شدیم.

6- هیچ وقت از درخواست کمک نترسید.

وقتی شما در شرایط خاصی هستید از اینکه از دیگران درخواست کمک بکنید نترسید. تنها مطمئین شوید که طرف مقابل در این زمینه تجربه دارد و قبلا در وضعیتی مشابه شما حضور داشته است. در این زمان ها به سادگی سراغ خانواده و دوستانتان نروید تا از آنها درخواست پیشنهاد کنید. اغلب اوقات آنها شما را تائید می کنند چون آنها شما را دوست دارند و از شما حمایت میکنند و اغلب نمی‌خواهند به احساس شما صدمه بزنند.

7- محصولات فیزیکی می تواند استارتاپ شما را نابود کند (هزینه اضافه ممنوع)

زمانی که ما شروع به کار کردیم محصولاتی را خریداری کردیم که فکر می‌کردیم بازار هدف ما آنها را از ما خواهند خرید. این موضوع برای ما گران و پر هزینه بود. هیچ وقت تا زمانی که مطمئین نشدید که بازار هدفتان این وسایل را از شما خریداری میکنند محصولی را نخرید.

منبع

چگونه موفقیت زودهنگام باعث شکست می‌شود

نویسنده این مقاله شروین تالیه است که هم اکنون مدیرعامل Drumbi و مربی کنفرانس شکست سال 2013 است.
تصور کنید که در بین دوستان مشترک خود کسی را ملاقات می کنید.یک استارتاپ را راه می اندازید و شروع به کار بر روی محصول خود میکنید. درآمدی کسب می کنید و افراد مختلفی را استخدام می کنید. برای یک کنفرانس استارتاپی ثبت نام میکنید تا محصول را در معرض نمایش بگذارید قبل از اینکه کاملا به اتمام رسیده باشد. قبل از اینکه بر روی سن بروید نسخه اولیه محصول خود را امتحان می کنید.محصول خود را به بیش از 800 سرمایه گذار خطرپذیر،روزنامه نگار و شرکت های عظیم نمایش می دهید. اولین مشتری خود را در این رویداد پیدا می کنید و به فروشی که مدنظر دارید نزدیک می شوید و آنرا نزدیک به 300 هزار دلار می فروشید.
همه این ها در 9 ماه اتفاق می افتد.
به نظر میاد دستور طبخ موفقیت باشه. مگه نه؟
خوب در مورد من دقیقا برعکس بود. من نامش را “مثبت کاذب شماره 1″ می گذارم.
بهبود سریعی که ما از نزدیک شدن به یک فروش زودهنگام بزرگ کسب کردیم به اشتباهات مدیریتی انجامید و آن نیز نتیجه ای جز اشتباهات اجرایی نبود.این موضوع با چندین تجربه تقریبا نابود کننده برای شرکت ما به اوج خودش رسید.مشتریان اولیه ما پذیرندگان آغازین بودند که هرچقدر ما با آنها بیشتر کار میکردیم،به محصولی بی خود و بی شکل نزدیک تر می شدیم.آنها درخواست معامله ای مشاوره ای و شخصی سازی شده را داشتند ولی هیچکدام از آنها تکرارپذیر،مقیاس پذیر و نهایتا پذیرفتی برای ما نبود.
موفقیت اولیه به یک سری اشتباهات استخدامی هم انجامید.من یک مدیر پروژه استخدام کردم که سرنوشت ما را به یک شرکت مشاوره خدمات گره زد. این موضوع سبب شد که من و موسسان دیگر شرکت مان از عملیات روزانه مشتریانمان با خبر نباشیم که نهایتا سبب شد فهم نادرستی از چیزی که مشتریانمان می خواهند و تاخیر در مرحله همخوانی محصول و بازار برسیم.
با یک فاصله، عدم اطلاعات یا داده های لازم، ما حدس زده بودیم که محصول چه باید باشد و تصمیاتمان براساس این بود که چگونه قانع کننده و یا پر صروصدا خواهد بود.بدتر از آن،در یک لحظه ما در بازاری گیر کردیم که هیچ چیزی از آن نمی دانستیم و چرخش شدیدی از سازمانی بودن به تولید یک نرم افزار موبایل مصرفی داشتیم.
با کمال تعجب،این نرم افزار نیز خوب فروخت که باز هم به “مثبت کاذب شماره 2″ انجامید.

یک بار من نرم افزار را به یک بلاگر معتبر و معروف معرفی کردم که تا پیش از آن نمیدانستم او در Bay Area حضور دارد. او ما را اپل و گوگل نامید و در نهایت سبب شد ما یک گفتگو با شرکت کوچکی به نام فیسبوک داشته باشیم. همه این ها حرکت بزرگی بود ولی نرم افزار ما پر از اشکال بود.ما شرکت را به سطح مناسبی نرسانده بودیم (یه کم از زیرش شانه خالی میکردم.) و همچنین به سطحی که میخواستیم نرسید.اگر رک بگم،من عاشق این بودم که توسط غول های تکنولوژی سنجیده بشم.این من را راضی نگه می داشت که گیجی کوتاه مدتی از آسیب شناسی سیستمی ای بود که ما داشتیم.
آسیب شناسی این بود که ما ساختیم/استخدام کردیم/فکر کردیم/نوشتیم/مصرف کردیم/طراحی کردیم/تولید کردیم چیزهای مختلف را بدون اینکه یک سوال ساده را از خود بپرسیم:این مشتری ما را خوشحال و موفق خواهد کرد؟

برای پاسخ به این سوال، اول از هرچیز شما باید یک پرسونا (کاربر نمایی) بسازید و تعیین کنید که چه چیزی باعث جذابیت و موفقیت شما می‌شود و چقدر زمان و یا منابع دارید تا بر روی آن سرمایه گذاری کنید. ما معمولا زمانی که کار سخت شود از این سوال عبور می کنیم.من می دانم که انجام ندادن این کارها در همه مراحل ما را مشغول به چیزی کرد که زیاد مهم نبود. وقتی که رسیدن سخت شد،ما پرسونا را تغییر دادیم. وقتی که ما پرسونا را انجام دادیم بر روی یک مورد تمرکز کردیم که می توانست یک محصول فوق العاده را برای آن به ارمغان بیاورد. چیزی که مشتری ما را وا میداشت که بگوید:”اوه! من عاشقشم. باید داشته باشمش.”. واقعا مهم است که شما بر روی پیدا کردن یک چیز تمرکز کنید و آنرا بسازید تا مشتری را دلخوش و آنها را خوشحال و موفق سازید.راحت ترین چیز این است که بیش از اندازه بسازید،حدس بزنید،گیج شوید و… من این کارها را انجام دادم که واقعا اشتباه سیاهی بود.

اخراج کردن افرادی که شما در شرکت استخدام کردید هولناک‌ترین کار در ایجاد یک شرکت است. این واقعا بدتر از از دست دادن پول یا سرمایه گذاران تان است. من منابع گرانبهایی را حیف و میل کردم و در ایجاد یک شرکت پایدار برای جمعی از کارمندانم شکست خوردم و این ترسناک ترین جنبه از شکست من است.
در خاطرم هست که شکستی که برایش هزینه دادم امروز راهنمای من و تیم من است.
بدانید که مشتری تان کیست و چه چیزی آنان را موفق و شادمان می کند.

مترجم: مبین رنجبر

منبع

FailCon چیست؟

همه ما تاکنون استارتاپ جدیدی تاسیس کرده ایم یا در یک یا چند استارتاپ مختلف کار کرده ایم و در آنها سرمایه گذاری نموده ایم که منجر به شکست شده است. ما افراد باهوشی هستیم و همیشه سعی داریم خود را به کمک جدیدترین تکنولوژی‌ها به روز نگه داریم ، اما همیشه اتفاقات همانگونه که برنامه ریزی شده بودند پیش نمی‌روند. چطور می‌توان پیش بینی کرد کدام یک از تصمیمات ما موفق کدام یک به شکست منجر خواهند شد؟ حقیقتا این امر محال است.

اما این بدین معنا نیست که شما از تلاش خود دست بکشید. هدف ما شروع تبادل تجربیات شما است. از اینکه چه کارهایی به موفقیت نمی‌رسند و چگونه باید “چرخش” کرد ، چرا شما نتوانستید درآمد خود را افزایش دهید ، چه اشتباهاتی را در استخدام و افزایش نیروهای تیم خود داشته اید و چه زمانی متوجه اشتباه خود شده اید.

شما باید بدانید که: شکست یک اتفاق عادی است، این بدین معنا نیست که کار شما بی ارزش بوده است. ما شبیه به هم هستیم ، شما باید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و در آینده یک اتفاق بزرگتر را رقم بزنید.

FailCon برای اولین بار سال 2009 در سانفرانسیسکو برگزار شد. اولین رویداد ما با حضور بیش از 400 شرکت کننده برگزار شد و از آن به بعد ما همواره در تلاش برای افزایش این تعداد بوده ایم. ما امیدواریم شما نیز به ما در این کنفرانس بپیوندید و داستان و تجربه شخصی خود را به دانسته های ما اضافه کنید.

FailCon «کنفرانس شکست» به زودی در شهر تهران و سپس سایر شهر ها برگزار خواهد شد. شما می توانید از طریق ایمیل info@thefailcon.ir با ما ارتباط برقرار کنید.